70-lecie działalności LKS "Mirostowiczanka"

Klub z Mirostowic Dolnych jest jednym z najdłużej działających klubów w województwie lubuskim. Jest kontynuatorem tradycji Klubu Sportowego „Budowlani”, który powstał w 1947 roku i działał przy Mirostowickich Zakładach Ceramicznych. W roku 1953 powstał drugi klub „Górnik”, działający przy kopalni węgla brunatnego „Henryk”.

W obu klubach istniała drużyna piłki nożnej. Dublowanie tej samej dyscypliny sportu w małej miejscowości musiało doprowadzić w efekcie do fuzji klubów. Nastąpiło to w 1956 roku. Już pod nazwą „Mirostowiczanka” drużyna piłki nożnej awansowała rok później do klasy A, w której gra do dziś. Piłkarze zaliczyli przygody z klasą okręgową (1984/1985, 2004/2005, 2005/2006), jednak nie udało im się zagościć na dłużej w tych rozgrywkach i w kolejnych sezonach rozgrywali już mecze o mistrzostwo klasy A. Przez krótki okres czasu klub posiadał także kobiecą drużynę piłki nożnej.

Przez siedemdziesiąt lat przez klub przewinęło się wielu piłkarzy, trenerów i działaczy. Części z nich nie ma już wśród nas, część zmieniła miejsce zamieszkania, ale ci, którzy nadal mieszkają w Mirostowicach lub pobliskich miejscowościach, kibicują swojej drużynie i pomagają klubowi na miarę swoich możliwości.

Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od odsłonięcia pamiątkowej tablicy, poświęconej 70-leciu działalności klubu, odczytania wiersza Wiesława Brukiewy, byłego piłkarza „Mirostowiczanki” i złożenia kwiatów przez Leszka Mrożka, wójta gminy Żary, Roberta Skowrona, prezesa LZPN, Andrzeja Smolińskiego, prezesa LKS „Mirostowiczanka” oraz Zbigniewa Witki, sołtysa wsi.

Życzenia oraz wręczenie odznaczeń zasłużonym działaczom i zawodnikom zakończyły oficjalną część obchodów.

Polski Związek Piłki Nożnej w Warszawie wyróżnił:

– Waldemara Sawickiego Brązową Odznaką Honorową PZPN

– Jana Brukiewę, Edwarda Chowańca, Bolesława Maciejewskiego, Zenona Radojewskiego

Srebrną Odznaką Honorową PZPN

Lubuski Zarząd Piłki Nożnej uhonorował działaczy i zawodników:

– Grzegorza Molińskiego, medalem za wybitne osiągnięcia w rozwoju piłki nożnej

Złotą Odznaką za zasługi dla piłkarstwa lubuskiego zostali odznaczeni:

Józef Brukiewa

Kazimierz Brukiewa

Jan Kubiszyn

Zbigniew Maziarz

Andrzej Smoliński

Zbigniew Zarycki

Srebrną Odznaką za zasługi dla piłkarstwa lubuskiego zostali odznaczeni:

Robert Drąg

Krzysztof Marcinkiewicz

Julian Olszewski

Jarosław Podhajny

Brązową Odznaką za zasługi dla piłkarstwa lubuskiego zostali odznaczeni:

Honorata Galach

Małgorzata Jeziorska

Żaneta Lochyńska

Marzena Nawój

Ewelina Śróbka

Amanda Olszewska

Leszek Chowaniec

Damian Majcher

Przemysław Pawlak

Jerzy Zygmuntowicz

Rozegrano także mecz pomiędzy drużyną „Mirostowiczanki” a drużyną oldboyów, zakończony wynikiem 9:2.

Zainteresowani historią i osiągnięciami klubu mogli się z nimi zapoznać zwiedzając wystawę zorganizowaną w klubowej świetlicy.